Rönesans Krallıkları Alternatif Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rönesans Krallıkları Alternatif Forumu

RK KRALLIKLAR Rönesans Krallıkları Oyununun Sevenleri Tarafından Yapılan Alternatif Bir Forumdur.

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Yeni İletilerYeni İletiler  RK Dünya HaritasıRK Dünya Haritası  

Osmanlıda Eğitim Sisteminin Oluşturulması

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
masatlik

masatlik

Osmanlıda Eğitim Sisteminin Oluşturulması Vide
MesajKonu: Osmanlıda Eğitim Sisteminin Oluşturulması Osmanlıda Eğitim Sisteminin Oluşturulması Icon_minipostedPaz Kas. 15, 2009 2:31 am

Ön Yazı:

Arkadaşlar çoğumuzunda tahmin edeceği gibi Dünya'da 1300 lü yıllarda eğitim yok denecek kadar azdı.

Hemen hemen bütün devlet yöneticileri özel dersler alarak yetiştirilmiş, özellikle komutanlar ve sahzadelerin yetiştirilmesine büyük önem verilmiştir.
Okul veya herhangi bir eğitim verecek kurum olmadığından cami,tekke, ulema mekanları, kütüphaneler, zaman içinde birçok toplantı ve kıraathaneler eğitim verebilecek yerler olarak sınıflandırmak mümkündür.

Tabiidirki Osmanlı eğitime büyük önem verdiğini daha Orhan Bey zamanında ıspatlamıştır.

Osmanlı Devleti'nin devrinde ilk medrese Orhan Bey zamanında 1330 yılında Orhan Gazi Medresesi olarak İznik'te kurulmuştur.

Artık Osmanlı'da eğitim ve öğretim müessesini şimdiki orta ve lise seviyesine çıkarmış ilim ve bilim alanında halkını eğitmeğe başlamıştır.

Arkadaşlar bu bölümü okuyan takip edenlerden ricam olacak.

Osmanlının kuruluşundan itibaren eğitim ve öğretim hakkında;
Kimde olursa olsun nerde olursa olsun bulduğunuz ne kadar bilgi var ise paylaşmanızı diliyorum...

Bu bölüme şimdilik zaman bulmam zor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
masatlik

masatlik

Osmanlıda Eğitim Sisteminin Oluşturulması Vide
MesajKonu: Geri: Osmanlıda Eğitim Sisteminin Oluşturulması Osmanlıda Eğitim Sisteminin Oluşturulması Icon_minipostedC.tesi Ara. 05, 2009 6:49 pm

Osmanlı'nın Eğitim ve öğretimini 3 safha da incelemek gerekmektedir.
Bu sistem günümüzde halen neredeyse bütün Dünya'da uygulanmaktadır.

1) Sıbyan Mektebi:
Aslı Selçuklu dönemine giden “küttab” olarak adlandırılan okullardı.
Osmanlı Devleti’nde ilk eğitim ve öğretimin yapıldığı yerdi.
Çocukların eğitimi için teşkil edilen bu mektepler klasik İslam medeniyetindeki;
İslam dininin kaidelerini ve Kuran-ı Kerim’i belletmenin yanısıra hem Arapça hemde Osmanlıca okuyup yazmasını öğretmeyi amaçlayan mekteplerdi.

Osmanlı halkı genel olarak bu eğitimi üslenmiş;
Her türlü gider ve ihtiyaçlarını karşılamak için devletten yardım beklememiştir.
Bu nedenle halka açık olan her mekan (özellikle camiler) bu eğitim için kullanılagelmiştir.

Günümüzde de her yeni veya eski cami yapıldığında(onarıldığında)halk büyük bir istek ve şevkle para ve güç yardımında bulunmaktadır.
Kur-an'ı Kerim'i öğrenmek için her yaşta vatandaş ücretsiz olarak camiye gidip ders alabilmektedir.
Demekki bu gelenek halen günümüzde de gurur duyacağımız bir şekilde sürmektedir...

Bu mektebi günümüzdeki ilk okul olarak değerlendirebiliriz.

Osmanlıda Eğitim Sisteminin Oluşturulması

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası